22. januar 2009
Forbedrede SU-forhold
Ændringen af SU-loven (Lov nr. 1408 af 27. december 2008 om ændring af SU-loven) betyder:
- fribeløb, handicaptillæg og forsørgertillæg for samboende forhøjes fra 1. januar
- dobbeltklip afskaffes fra 1. juli
- at der fra 1. januar kan gives SU til alle niveauer af almen voksenuddannelse (avu). Endvidere kan der sammen med SU til almen voksenuddannelse gives SU til forberedende voksenundervisning (FVU) til uddannelsessøgende på 18 og 19 år.
- undtagelser fra kravet om to års sammenhængende ophold i Danmark inden for de sidste ti år som betingelse for SU til uddannelse i udlandet. Nu er studerende ved A. P. Møller Skolen i Slesvig undtaget fra 2-årsreglen på samme måde som studerende ved Duborgskolen i Flensborg. Det samme gælder studerende, der ikke er registreret som udrejst i CPR, fordi deres forældre er ansat i den danske stat og beordret til tjeneste uden for riget.
16. januar 2009
Udvidelse af SU-rammen for studerende med en professionsbacheloruddannelse eller en bacheloruddannelse med propædeutik
Styrelsen har besluttet at ændre praksis, således at studerende, der har taget en professionsbacheloruddannelse på mere end tre år eller en bacheloruddannelse med propædeutik efter ansøgning altid får udvidet rammen, når de optages på en kandidatuddannelse. Rammeudvidelsen svarer til det antal måneder, den samlede normerede studietid for bachelor- og kandidatuddannelsen overstiger 58 måneder, se SU-loven § 16, stk. 3 og SU-bekendtgørelsen § 14, stk. 1.
Udvidelsen af rammen sker først, når den studerende optages på kandidatuddannelse og gælder også for studerende, der på nuværende tidspunkt allerede er i gang med en kandidatuddannelse.
15. januar 2009
Opdatering af su.dk
Om et par uger kommer der en ny version af su.dk. På det nye site finder du svar på alle spørgsmål om SU, og i minSU kan du se og ændre dine SU-forhold.
13. januar 2009
Undgå at betale SU tilbage
Du kan beregne dit fribeløb for 2009 her og undersøge, om du har behov for at vælge SU fra i nogle måneder for at indgå et tilbagebetalingskrav.
Regnemaskinen i minSU er lukket, så det er ikke længere muligt at bruge den.
12. januar 2009
Periodisering af egenindkomsten
Afslutter eller begynder du din uddannelse i 2009, og står du til at skulle betale noget af din SU tilbage, fordi du har tjent for meget, kan du se, om du er omfattet af de nye regler om periodisering. Periodiseringen betyder, at vi kun tæller din indkomst med i de måneder, hvor du har været indskrevet på en uddannelse.
9. januar 2009
Skat – ændring af kort
Der kan i nogle få tilfælde være problemer, hvis du ønsker at ændre dine skatteoplysninger, for eksempel ændre fra bikort til hovedkort. Vi arbejder på at finde og løse fejlen, så ændringerne kan registreres.
7. januar 2009
Husk at returnere dit lånebevis
Ønsker du SU-lån for 2009, skal du huske at returnere dit lånebevis for 2009 til os. Har du mistet dit lånebevis, kan du bestille et nyt via minSU.
Normalt kan lånet udbetales torsdag ugen efter, at vi har modtaget og registreret dit lånebevis. Du kan se kommende udbetalinger i minSU.