Du har søgt før 1. juli 2025
Vi kan hente yderligere dokumentation, hvis du ikke har vedlagt tilstrækkelig dokumentation til, at vi kan afgøre din ansøgning.
Du har søgt 1. juli 2025 eller senere
Hvis du ikke som minimum har vedlagt lægefaglig dokumentation i form af journaler om din funktionsnedsættelse fra det behandlingssted, hvor du får eller senest har fået behandling eller udredning, vil din ansøgning blive afvist. Det betyder, at vi skriver til dig via Digital Post, at vi ikke kan behandle din ansøgning. Du kan senere søge igen, hvor du som minimum vedlægger lægefaglige journaler om din funktionsnedsættelse.
Hvis du har indsendt din journal, men der fortsat ikke er tilstrækkelige oplysninger til, at vi kan afgøre din ansøgning, vil vi enten bede dig sende yderligere dokumentation, eller vi vil hente lægefaglig dokumentation. Det er derfor vigtigt, at du skriver kontaktoplysninger på dit nuværende behandlingssted i ansøgningen. Hvis du ikke er i behandling hos en speciallæge eller på et sygehus, kan du blot skrive "egen læge". Vi har kontaktoplysningerne på den privatpraktiserende læge, som du er tilknyttet.
Når vi anmoder din læge eller dit behandlingssted om mere dokumentation, vil du modtage et brev via Digital Post på borger.dk, hvor vi skriver, hvad du skal gøre. Hvis du bliver bedt om at kontakte lægen eller behandlingsstedet er det vigtigt, at du overholder den tidsfrist, vi har angivet i brevet.
Hvis du er startet i behandling efter, du har søgt om handicaptillæg, kan du sende dine nye journaloplysninger fra sundhed.dk via Digital Post på borger.dk. Det kan i nogle tilfælde forkorte sagsbehandlingstiden.
Ansøgninger, hvor vi indhenter mere dokumentation, vil have en forlænget sagsbehandlingstid. Vi opdaterer ugentligt status for ansøgninger, hvor der er indhentet yderligere dokumentation.
Læs mere om krav til dokumentation.